Selektívne zasúšanie, takto by to malo fungovať
Dlhodobé používanie antibiotík
pri zasúšaní kráv je predmetom kritiky.
Zároveň sa čoraz viac vyžaduje selektívne zasúšanie. Vysvetľujeme, ako sa to dá
urobiť.
Wiebke
Herrmann, agrarheute
Zasušenie kravy je príprava na pôrod a ďalšiu laktáciu. Infekcie vemena sa môžu hojiť a tkanivo sa môže regenerovať. To zaisťuje dobrú produkciu v budúcej laktácii.
Aj narodenému teliatku prospieva zasušenie matky. Absencia dojenia mu poskytuje ďalšie živiny. Okrem toho je možné zachovať dobrú kvalitu mledziva s vysokým podielom imunoglobulínov.
Dojenie bez
obdobia státia nasucho preto neprichádza
do úvahy. Skrátené obdobie zasušenia može byťvýhodné. Čím je kratší čas
zasušenia, tým lepšia je absorpcia
sušiny v následnej laktácii. Predchádza sa tak zdravotným problémom v
dôsledku negatívnej energetickej bilancie. Avšak obdobia kratšie ako 30 dní môžu
poškodiť zdravie vemena a najmä u jalovíc môžu byť spojené so značnými stratami
výkonnosti.
Obsahujú patogény
Infekcie vemena sú jedným z najdrahších ochorení postihujúcich dojnice. Správna postup pomáha liečiť zvieratá, ktoré sú už choré. Spoločnosti dosahujú najvyššiu mieru liečby v období státia nasucho po liečbe konvenčnými antibiotickými prípravkami s dlhým účinkom. Pomocou tohto postupu bolo možné úspešne liečiť zdravotné problémy vemena spôsobené patogénmi, ako sú Streptococcus agalactiae alebo Staphylococcus aureus.
Kritika používania antibiotík s dlhodobým účinkom pri zasúšaní kráv rastie. Kvôli úspechom, ktoré spoločnosti s dlhodobými antibiotikami už dosiahli, a sociálnemu tlaku je teraz potrebné cielené používanie antibiotík. Antibiotická liečba všetkých kráv bez rozdielu pri zasúšaní je kritizovaná, pretože sa používa aj u zvierat so zdravými vemenami. To môže podporiť rezistenciu na antibiotiká. Tento problém sa dá vyriešiť selektívnym zasúšaním. Tento postup však zatiaľ nie je v Nemecku pravidlom. Štúdia Univerzity veterinárneho lekárstva v Hannoveri ukázala, že iba 38 percent fariem selektívne zasúša svoje kravy.
Infekcia z okolitého prostredia
V prípade selektívneho zasúšania má veľký význam počet buniek u jednotlivých zvierat. Pozoruje sa počet buniek v poslednej vzorke mlieka pred vysušením a v prvej vzorke mlieka na začiatku nasledujúcej laktácie. Tieto hodnoty sú dôležitým parametrom na identifikáciu zvierat, u ktorých sa počas suchého obdobia vyvinie ochorenie vemena. Obvykle sa to deje prostredníctvom patogénov z okolitého prostredia Hlavná fáza infekcie týmito choroboplodnými zárodkami je prvých pár dní po zasušní. Počas tejto doby sa produkcia mlieka ešte nezastavila a vnútorný tlak vo vemene je vysoký. Mlieko môže kvapkať, čo znamená, že sa patogény môžu dostať dovnútra vemena. Infekciu môže podporovať aj nedostatočná hygiena dojenia a pravdepodobne nečistá aplikácia prípravkov na zasušenie. Kritickým obdobím je aj obdobie blízko pôrodu. Otvorené ceckové kanály na začiatku laktácie, imunodeficiencia spôsobená ďalšími chorobami súvisiacimi s pôrodom a nesprávna hygiena dojenia môžu podporovať infekciu patogénmi životného prostredia.
Všimnite si mieru infekcie
Kravy, ktoré ukončili svoju poslednú laktáciu s počtom somatických buniek nižším ako 100 000 buniek / ml mlieka a začnú novú laktáciu s počtom buniek vyšším ako 1 000 000 buniek / ml mlieka, sa nanovo infikovali počas suchého obdobia. Váš podiel takýchto kráv, ktoré ukončili svoju poslednú vytvára počas obdobia státia nasucho novú mieru infekcie. Najlepšie spoločnosti dosahujú novú mieru infekcie nižšiu ako 15 percent.
Naproti tomu pri zasúšaní existuje miera vyliečených kráv. Zahŕňa podiel kráv, ktoré ukončia laktáciu s viac ako 100 000 buniek / ml mlieka a zahájia novú laktáciu s menej ako 100 000 buniek / ml. Priemerná miera vyliečenia je 50 percent. Najlepšie spoločnosti dosahujú mieru vyliečenia až 75 percent.
Identifikujte postihnuté kravy
Zdravé vemeno nepotrebuje zasušenie antibiotikami. Pri selektívnom zasušení sa antibiotiká podávajú iba tie kravám, ktoré mali na konci laktácie infikované vemeno.
Na identifikáciu kráv, ktoré je potrebné zasušiť antibiotikami, by mali chovatelia dojníc porovnať hodnotu obsahu buniek z posledného testu z KÚ pred zasušením s hodnotou z NK testu v deň zasušenia. Zvieratá s obsahom somatických buniek nad 100 000 buniek / ml mlieka pri poslednej Kúp pred zasušením dostanú antibiotický prípravok.
Zvieratá s obsahom buniek nižším ako 100 000 buniek / ml v pri poslednej kontrole cez KÚ sa vyšetria pomocou klasického NK testu v deň zasušenia. Po vyčistení strukov, a oddojení prvého mlieka s DO TEST MISKY nadojí niekoľko strekov z každej štvrtiny vemena. Potom sa do mlieka pridá testovacia tekutina. Pretože je potrebné sa za každú cenu vyhnúť predávkovaniu testovacej kvapaliny, ponúkajú výrobcovia dávkovače . Jeden zdvih čerpadla presne zodpovedá skúšobnému množstvu.
Test má zmysel iba vtedy, ak je dostatok povrchovo aktívnej tekutiny pre všetky somatické bunky potenciálne obsiahnuté v mlieku. Po dávkovaní sa mlieko a testovaná tekutina zmiešajú krúživými pohybmi. Čím viac somatických buniek v mlieku je, tým viac zmes mení svoju konzistenciu od riedkej cez prúžkovanú, slizkú až po želatínovú.
Ak je test negatívny, testovaná kvapalina je kvapalina bez viditeľných zmien. Slabo pozitívny test má pruhovanú konzistenciu. Ak je test pozitívny, dôjde k zjavnému hromadeniu slizu. Silný pozitívny test naznačuje želatínovú alebo hrudkovitú testovaciu zmes.
Nepoužívajte za každú cenu antibiotiká
Ak je výsledok NK testu negatívny, príslušné kravy zasušte bez použitia antibiotík s dlhodobým účinkom. Môžete aplikovať ochranný film na cecky, ktorý ich chráni pred imigráciou mikróbov v kritickom čase krátko po zasušení alebo v období blízko pôrodu. Ceckvý kanálik uzavrie keratínovou zátkou, ktorá bude na začiatku laktácie opäť nadojčená prvým mliekom. Ak je jedna alebo viac štvrtiek vemena pozitívna alebo silne pozitívna, vtedy použite antibiotiká.
Ďalším výberovým kritériom je výskyt mastitídy v období pred laktáciou. Kravám s viac ako jednou klinickou mastitídou v predchádzajúcej laktácii sa tiež podávjú antibiotiká.
Antibiotiká používajte opatrne
Vynechanie antibiotických prípravkov môže viesť k zhoršeniu procesu vyliečenia, ak sa príliš veľa infikovaných štvrtí vemena nelieči. Selektívne zasúšanie sťažuje aj vysoký počet nových infekcií na úrovni stáda a mnoho chorých zvierat. Ak sa stádo liečií v dôsledku infekcií spôsobených Streptococcus canis alebo Streptococcus agalactiae, malo by sa u všetkých zvierat vykonať antibiotické zasušenie, až kým nebude liečba úspešne ukončená.
U zvierat s akútnym ochorením vemena je antibiotické liečba počas zasušenia zvyčajne účinnejšia ako liečenie v priebehu laktácie, za predpokladu, že sú patogény citlivé na použité látky. Antibiotická liečba zvierat so zdravým vemenom nie je pri zasúšaní oprávnená, pretože môže podporiť rozvoj rezistencie voči antibiotikám.
Zdroj: www.agrarheute.com